Skip to main content

  MyEnvironment Inc / Act Now / 2012 Accountabi... / Gary Blackwood  

Gary Blackwood

Ministerial Appointment 

Parliamentary Secretary for Forestry and Fisheries

Electorate Office

3/24 Mason Street, Warragul 3820

Phone (03) 5623 1960

Fax (03) 5623 4506

Email gary.blackwood@parliament.vic.gov.au

More Details

2011.vic.lib.secforest.BlackwoodGary

Mr Gary Blackwood

Full Name

Mr Gary John Blackwood

Party

Party Liberal Party
Current Portfolios Parliamentary Secretary for Forestry and Fisheries
Ministerial Appointments Parliamentary Secretary for Forestry and Fisheries since December 2010.

Electorate Office

Address 3/24 Mason Street, Warragul 3820
Phone (03) 5623 1960
Fax (03) 5623 4506

Internet

Email Address gary.blackwood@parliament.vic.gov.au

Representation

Electorate Narracan
House Legislative Assembly

About

Personal Born 6 May 1951, Married, 6 children.
Birthplace Warragul, Victoria, Australia
Interests Family, Kokoda.
Memberships Board of Management, West Gippsland Healthcare Group.

Academic

Education Economics & Politics (Monash Secondary Teachers College).

Occupation

Previous Occupation Timber Transport and Harvesting business 1973-2003. Chief Executive Officer, Victorian Forest Harvesting & Cartage Council 2003-06.
Local Government Service Councillor, Rural City of Warragul 1992-94. Councillor, Baw Baw Shire Council 2003-06.
Military Service National Service, 1972.

Parliamentary History

Elected 2006-11-25
Parliamentary Party Positions Campaign Manager, McMillan electorate 1996. Treasurer, Narracan electorate Council 2001-06. Campaign Manager, Narracan electorate, 2002. Shadow Parliamentary Secretary, Health Services November 2009-December 2010.
Parliamentary Service Elected MLA for Narracan November 2006. Re-elected November 2010.

Last Updated: 2011-04-07