Skip to main content

  MyEnvironment Inc / Act Now / 2012 Accountabi... / Kim Wells  

Kim Wells

Current Portfilio

Treasurer

Electorate Office

9 Lynton Place, Scoresby 3179

Phone (03) 9764 8988

Fax (03) 9763 9816

Postal Address PO Box 4255, Knox City Centre, 3152

Email kim.wells@parliament.vic.gov.au

More Details

2011.vic.lib.treasurer.WellsKim

Hon Kim Wells

Full Name

Hon Kimberley (Kim) Arthur Wells

Party

Party Liberal Party
Party Positions Vice-Pres., Wattle Park Branch 1984-92. Treasurer, Wattle Park Branch 1985-92. Area Finance Representative, 1988-92. State Council Delegate, 1990-92. Treasurer, Chisholm Electorate Cttee 1990-91. Member of the following Parliamentary Party Cttees: Treasury & Finance (Chair), Tertiary Education & Training, Industry & Employment (inc. Ports), Rail Trails.
Current Portfolios
  • Treasurer
Ministerial Appointments Treasurer since December 2010.

Electorate Office

Address 9 Lynton Place, Scoresby 3179
Phone (03) 9764 8988
Fax (03) 9763 9816
Postal Address PO Box 4255, Knox City Centre, 3152

Ministerial Office

Address 1 Treasury Place, Melbourne, VIC
Phone (03) 9651 6255
Fax (03) 9651 0759

Internet

Email Address kim.wells@parliament.vic.gov.au

Representation

Electorate Scoresby
House Legislative Assembly

About

Personal Born 6 August 1958, Married, 2 sons, 1 daughter.
Birthplace Leongatha, Victoria, Australia
Interests Mountaineering, travelling, hiking and sport.
Memberships Queen's Scout 1976; Baden Powell Scout, Scout Fellowship; Honorary Patron, Victorian Homeless Fund; Fellow of the CPAs 2004; Scout Fellowship; Wesley Uniting Tennis Club; Footscray Football Club Past Players Assoc.; Patron, Wantirna South Junior Football Club; No.1 Ticket Holder Scoresby Football Club; IPA; St. Kilda Football Club.

Academic

Education Bairnsdale PS. HSC 1976 (Bairnsdale HS). BBus (Accounting) (FIT). Post Grad Dip Bus (Victoria University of Technology). MAcc (Victoria University of Technology).

Occupation

Previous Occupation Operations Supervisor, SPD Transport 1977-82. YMCA Youth Counsellor USA, 1982. Assistant Cost Accountant, Deeko Australia 1984-85. Operations Manager, P&O Cold Storage 1985-88. Operations Manager, Hammond Palmer Transport 1988-92.

Parliamentary History

Elected 1992-10-03
Committees Service LA Printing Cttee 1992-94. Law Reform Cttee 1992-96. Public Accounts and Estimates Cttee 1996-99. Chairman Drugs and Crime Prevention Cttee 1999-2000. Drugs and Crime Prevention Cttee 2003-06. Deputy Chair, Public Accounts and Estimates Cttee 2007-November 2010.
Parliamentary Party Positions Shadow Minister for Corrections 2000-02. Shadow Minister for Police & Emergency Services July 2000-December 2006. Shadow Minister for Corrections May 2006-December 2006. Shadow Treasurer December 2006-November 2010.
Parliamentary Service Elected MLA for Wantirna October 1992. Re-elected 1996, 1999. Electorate abolished in 2002 redivision. Elected MLA for Scoresby November 2002. Re-elected November 2006, November 2010.

Last Updated: 2011-05-12