Skip to main content

  MyEnvironment Inc / Act Now / 2012 Accountabi... / Peter Walsh  

Peter Walsh

Current Portfolio

Deputy Leader of The Nationals
Minister for Agriculture and Food Security
Minister for Water

Electorate Office

274 Campbell Street, Swan Hill 3585

Phone (03) 5032 3154

Fax (03) 5032 9483

Email peter.walsh@parliament.vic.gov.au

More Details

2011.vic.nat.agriculture.WalshPeter

Hon Peter Walsh

Full Name

Hon Peter Lindsay Walsh

Party

Party The Nationals
Current Portfolios
  • Deputy Leader of The Nationals
  • Minister for Agriculture and Food Security
  • Minister for Water
Ministerial Appointments Minister for Agriculture and Food Security and Minister for Water since December 2010.

Committees

 
  • Dispute Resolution
  • LA Privileges

Electorate Office

Address 274 Campbell Street, Swan Hill 3585
Phone (03) 5032 3154
Fax (03) 5032 9483

Ministerial Office

Address Level 20, 1 Spring Street, Melbourne, VIC
Phone (03) 9938 5954
Fax (03) 9658 4191

Internet

Email Address peter.walsh@parliament.vic.gov.au
Web Site www.peterwalsh.org.au

Representation

Electorate Swan Hill
House Legislative Assembly

About

Personal Born 9 January 1954, Married, 2 children.
Birthplace Boort, Victoria, Australia
Interests Farming, Australian Rules football.
Memberships The Australian Institute of Company Directors (AICD); Victorian Farmers Federation (VFF).

Academic

Education Fernihurst PS 1959-66. Boort HS 1967-72.

Occupation

Previous Occupation Irrigated horticulture and grain growing business at Boort. State President Victorian Farmers Federation 1998-2002. Director SPC Limited 1995-2002.

Parliamentary History

Elected 2002-12-01
Committees Service Rural and Regional Services and Development Cttee 2003-06. Environment and Natural Resources Cttee 2007-November 2010. Dispute Resolution Cttee 2007-November 2010.
Parliamentary Party Positions Deputy Leader of The Nationals since December 2002. Spokesperson for Agriculture December 2002-February 2008. Spokesperson for Water December 2002-December 2006. Spokesperson for Water, Environment and Climate Change December 2006-February 2008. Spokesperson for Technology December 2002-December 2006. Spokesperson for Industrial Relations and Spokesperson for River Murray December 2006-February 2008. Shadow Minister for Agriculture and Shadow Minister for Country Water Resources February 2008-December 2010.
Parliamentary Service Elected MLA for Swan Hill November 2002. Re-elected November 2006, November 2010.

Last Updated: 2011-04-08