Skip to main content

  MyEnvironment Inc / Act Now / 2012 Accountabi... / Ryan Smith  

Ryan Smith

Current Portfolio

Minister for Environment and Climate Change
Minister for Youth Affairs

Electorate Office

44 New Street, Ringwood 3134

Phone (03) 9870 7396

Fax (03) 9870 9518

Email ryan.smith@parliament.vic.gov.au

More Details

2011.vic.lib.environment.RyanSmith

Hon Ryan Smith

Full Name

Hon Ryan James Smith

Party

Party Liberal Party
Party Positions Vice Chairman, Kilsyth Electorate Council. Vice President, Croydon South Branch. State Council Delegate. Treasury and Finance Policy Assembly Cttee Member. Business Policy Assembly Cttee Member. Campaign Team Member for the Kilsyth Electorate Candidate. Treasurer, Croydon South Branch.
Current Portfolios
  • Minister for Environment and Climate Change
  • Minister for Youth Affairs
Ministerial Appointments Minister for Environment and Climate Change and Minister for Youth Affairs since December 2010.

Electorate Office

Address 44 New Street, Ringwood 3134
Phone (03) 9870 7396
Fax (03) 9870 9518

Ministerial Office

Address Level 17, 8 Nicholson Street, Melbourne, VIC
Phone (03) 9637 8890
Fax (03) 9637 8880

Internet

Email Address ryan.smith@parliament.vic.gov.au

Representation

Electorate Warrandyte
House Legislative Assembly

About

Personal Born 2 April 1969, Married, 2 children.
Birthplace Greensborough, Victoria, Australia
Interests Squash, reading, travel.
Memberships Victorian Parliament Lions Club; Croydon Conservation Society; Commonwealth Parliamentary Association; Yarra Riverkeepers.

Academic

Education Lilydale HS.

Occupation

Previous Occupation Treasury Officer, North Ltd 1989-92. Currency Dealer, National Australia Bank 1992-94. Treasury Officer, BP Finance 1994-99. Finance Officer, Orica Ltd, Pacific Dunlop 1999-2000. Foreign Exchange Specialist, Suncorp Metway 2000-02. Manager, Institutional Banking Service and Sales, Commonwealth Bank of Australia 2003-06.

Parliamentary History

Elected 2006-11-25
Committees Service Scrutiny of Acts and Regulations Cttee 2007-December 2009.
Parliamentary Party Positions Shadow Parliamentary Secretary, Environment and the Arts February 2008-November 2009. Shadow Minister for Industrial Relations and Shadow Minister for Manufacturing November 2009-December 2010.
Parliamentary Service Elected MLA for Warrandyte November 2006. Re-elected November 2010.

Last Updated: 2011-04-07