Skip to main content

  MyEnvironment Inc / Act Now / 2012 Accountabi... / Ted Baillieu  

Ted Baillieu

Current Portfolio

Premier
Leader of the Liberal Party
Leader of the Victorian Liberal Nationals Coalition
Minister for the Arts

Electorate Office

325 Camberwell Road, Camberwell 3124

Phone (03) 9882 4088

Fax (03) 9882 4051

Email ted.baillieu@parliament.vic.gov.au

Web www.premier.vic.gov.au

More Details

2011.vic.lib.leader.BaillieuTed

Hon Ted Baillieu

Full Name

Hon Edward (Ted) Norman Baillieu

Party

Party Liberal Party
Party Positions Member since 1981, Carlton and Hawthorn West Branches. Party/Branch Development Cttee 1984-92 (Chairman 1989-91). Federal Development Cttee 1990-91. Melbourne State & Federal Electorate Chairman (1987 Campaign Director) 1984-92. State Strategy Cttee 1985-87. State Council Agenda Cttee (Chairman 1987-92) 1985-92. Policy Assembly incl. Treasury/Finance and Employment & Industrial Relations Cttees. Administrative Cttee 1987-1997. Referenda Cttee 1988. Vice Pres., Victorian Division 1988-92. Federal Council 1989-96. Chairman, State Redistribution Cttee, 1990. Chairman, Vic. Federal Boundaries Cttee 1994. Federal Executive 1992-96, incl. Election Strategy 1994-96. State Pres., Victorian Division, incl. State Finance Cttee and Policy Assembly Chairman 1992-97.
Current Portfolios
  • Premier
  • Leader of the Liberal Party
  • Leader of the Victorian Liberal Nationals Coalition
  • Minister for the Arts
Ministerial Appointments Premier since 2 December 2010. Minister for the Arts since December 2010.

Ministerial Office

Address Level 1, 1 Treasury Place, Melbourne, VIC
Phone (03) 9651 5000
Fax (03) 9651 5054

Representation

Electorate Hawthorn
House Legislative Assembly

About

Personal Born 31 July 1953, Married, 3 children.
Birthplace Melbourne, Victoria, Australia
Interests Golf, basketball, swimming.
Memberships Royal Australian Institute of Architects; Victorian Board of Management, Association of Consulting Architects 1985-99; Melbourne Rugby Club; Joint Founder, Pier to Perignon Swim; Director, Australian Children's Television Foundation 1997-99; Board Member to 2006, Melbourne International Comedy Festival; Joint Convenor-WAGS (We Are Geelong Supporters), Geelong Football Club; Melbourne Cricket Club; Melbourne Savage Club; Royal Melbourne Golf Club; Sorrento Golf Club; Melbourne University Graduate Union; Portsea Surf Lifesaving Club; 500 Club; Friends of the Zoo; Past Pres., Friends of Auburn Tower; Brighton Icebergers; Melbourne Victory Club; Rotary Club of Glenferrie; Spartans; Patron: Hawthorn Community Chest, Relay for Life, Mental Health Foundation, RSL Camberwell, Melbourne Rebels; Patron as Premier: Melbourne Rebels, Heart Foundation, Victorian Olympic Cttee, Victorian Commonwealth Games Association, Alannah and Madeleine Foundation, Club Melbourne Ambassador Program; Honorary Co-Chairman: The President's Cup.

Academic

Education Melbourne Grammar School HSC 1970. BArch 1976 (The University of Melbourne). Registered as an architect in Victoria 1979. CertBusStud (Real Estate) 1986 (RMIT).

Occupation

Previous Occupation Knight Frank Holdings P/L. Partner, Mayne & Baillieu Architects. Melbourne Convention & Exhibition Trust 1998-99. Board Member, Tourism Victoria 1998-99.

Parliamentary History

Elected 1999-09-18
Committees Service Outer Suburban/Interface Services and Development Cttee 2003-06.
Parliamentary Party Positions Shadow Minister for Tertiary Education and Training 1999-2001. Shadow Minister for Gaming July 2000-August 2002. Shadow Minister for Planning September 2001-May 2006. Leader of the Liberal Party, Leader of the Opposition May 2006-December 2010. Shadow Minister for the Arts December 2006-December 2010. Leader of the Victorian Liberal Nationals Coalition since February 2008. Premier since 2 December 2010.
Parliamentary Service Elected MLA for Hawthorn September 1999, November 2002, November 2006, November 2010.

Last Updated: 2011-05-13